Łatwiej księgować zamianę aktywów niepieniężnych
Stanowiska i standardy KSR nie są źródłem obowiązującego prawa, jednak firmy mogą je stosować, jeśli przepisy bilansowe nie regulują szczegółowo danego zagadnienia. Komitet zajął się m.in. transakcjami zamiany skalników aktywów.
W ostatnim okresie obserwujemy zwiększoną aktywność Komitetu Standardów Rachunkowości (dalej: KSR, komitet) w wydawaniu standardów jak również stanowisk z zakresu rachunkowości. Ostatnie, wydane w czerwcu 2017 roku, stanowisko KSR dotyczy zagadnienia zamiany składnika aktywów niepieniężnych (dalej: stanowisko), które nie zostało wyraźnie uregulowane w obowiązujących przepisach rachunkowych.
Zamiana składnika aktywów niepieniężnych to transakcja, w której – co do zasady – podmiot gospodarczy traci kontrolę nad jednym składnikiem aktywów, a w zamian uzyskuje kontrolę nad innym. Oba składniki muszą spełnić przesłanki aktywów niepieniężnych.
Uwaga! Stanowisko komitetu nie dotyczy:
- transakcji, w których jednostka wydaje lub nabywa własne akcje/udziały w zamian za aktywa niepieniężne,
- transakcji leasingu zwrotnego, o których mowa w KSR 5 „Leasing, najem i dzierżawa",
- połączenia jednostek gospodarczych, do których stosuje się przepisy art. 44a–44d ustawy o rachunkowości (dalej: uor).
Gdy dochodzi do transakcji zamiany pojawia się pytanie: w jaki sposób dokonać księgowego ujęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta