Jakie są podstawy działania firm ubezpieczeniowych
RYZYKO | Badanie i Ocena Nadzorcza to narzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, mająca sygnalizować możliwe nieprawidłowości w działalności ubezpieczyciela. Od jego wyników zależy intensywność działań nadzorczych KNF i liczba kontroli.
Z ubezpieczycielami – wcześniej lub później – będzie miał do czynienia każdy. Ubezpieczenia komunikacyjne, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie podróży to tylko niektóre z produktów, z którymi się spotykamy. Skorzystanie z części z nich jest obowiązkowe, pozostałe są dobrowolne. Warto zatem przyjrzeć się jak wygląda i funkcjonuje ta branża w Polsce.
Przedstawiamy pierwszy odcinek cyklu poświęconego branży ubezpieczeniowej, zarysowujący ogólnie ten temat. W kolejnych odcinkach pochylimy się m.in. nad MSSF 7 - nowym standardem umów ubezpieczeniowych, wymogami wypłacalności dla zakładów ubezpieczeń, zagadnieniami związanym z CIT czy wymogami wobec zakładów ubezpieczeń jako jednostek zainteresowania publicznego.
Rynek ubezpieczeń w naszym kraju regulują trzy podstawowe akty prawne:
- ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej,
- ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym,
- ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Dodać do tego należy rozwiązania prawne dotyczące ubezpieczeń zawarte w kodeksie cywilnym oraz w regulacjach unijnych.
Według ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ubezpieczenia są podzielone na ubezpieczenia na życie (dział I) oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta