Rynek pracy został zdewastowany
Wojciech Warski Ci, na których powinno nam najbardziej zależeć, z inicjatywą, aktywni zawodowo, fachowi i z pozytywistycznym stanem umysłu, z zagranicy już nie wrócą – mówi przewodniczący Konwentu BCC.
Rz: Dlaczego mimo dobrej koniunktury banki sygnalizują, że coraz więcej firm ma kłopoty finansowe?
Od lat nie są rozwiązywane te same problemy, które nękają biznes. Kiedy rynek pracy obfitował w pracowników, zleceń napędzanych współfinansowaniem unijnym było w bród, dolegliwość tych zjawisk była dużo mniejsza. W tej chwili zjawiska pozostały te same, a rynek pracy stał się trudniejszy. Rządzący nawołują do płacenia pracownikom więcej, ale nie mówią, skąd firmy mają na to mieć. Jest jeszcze element, który z punktu widzenia przedsiębiorcy jest kluczowy, czyli stan niepewności prawnej, podatkowej i instytucjonalnej. Suma tych zjawisk, czyli spowolnienie koła zamachowego gospodarki, jakim były dotychczas inwestycje współfinansowane przez UE, dramatycznie rosnące trudności na rynku pracy, a wręcz można mówić o dewastacji rynku pracy, brak jakichkolwiek istotnych zmian prawnych, które faktycznie służą przedsiębiorcy, a nie tylko sloganom reklamowym partii rządzącej, prowadzi do kłopotów firm. 50 czy 100 drobnych ułatwień jest jak wrzucenie kropelki do oceanu biurokracji.
Dlaczego tak szybko podaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta