Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na razie nie pora na sądy z wyboru

08 listopada 2017 | Sądy i Prokuratura | Andrzej Dryszel

Zarys koncepcji utworzenia takich sądów przedstawił w swoim planie reformowania wymiaru sprawiedliwości w styczniu tego roku minister Zbigniew Ziobro. andrzej Dryszel

Znalazł się w nim zapis o „wprowadzeniu sędziów pokoju do rozstrzygania spraw drobnych w lokalnych społecznościach, jeśli parlament zgodzi się na zmianę konstytucji. Następstwem takiej zmiany byłoby spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego do dwóch szczebli".

Od jego rozstrzygnięć przysługiwałoby odwołanie do sądów powszechnych. Sędzia pokoju musiałby mieć wykształcenie prawnicze, ale niekoniecznie aplikację. Pochodziłby z wyborów, choć do dyskusji pozostaje, kto miałby go wybierać: rada gminy czy ogół jej mieszkańców, i czy miałby dostawać wynagrodzenie czy tylko diety lub zwrot poniesionych kosztów.

Tyle wiadomo z bardzo wstępnych enuncjacji resortu. Minister Ziobro zapowiedział, że w Sejmie powstanie komisja ds. konstytucyjno-organizacyjnych sądownictwa, która zajmie się projektem wdrożenia instytucji sędziego pokoju. Nie ma jej do dziś.

Kierownictwo resortu uważa, że do utworzenia sądów pokoju konieczna jest nowelizacja konstytucji. Chodziłoby o zmianę art. 175, mówiącego, iż w Polsce wymiar sprawiedliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10898

Wydanie: 10898

Spis treści
Zamów abonament