Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cienka kapitalizacja oznacza brak odsetek w kosztach

08 listopada 2017 | Ekspert księgowego | Marta Putek
źródło: Rzeczpospolita

Finansowanie działalności spółki pożyczkami udzielanymi przez jednostki powiązane niesie ryzyko wykluczenia z rachunku podatkowego płaconych z tego tytułu odsetek. Przy ustalaniu tego obowiązku nie ma znaczenia kryterium kapitału zakładowego.

- Jesteśmy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której 100 proc. udziałów ma inna spółka z o.o. W 2013 roku otrzymaliśmy pożyczkę od udziałowca oprocentowaną 7 proc. w skali roku. Ze względu na przepisy podatkowe nie mogliśmy wszystkich kosztów związanych z odsetkami od pożyczki zaliczyć do kosztów podatkowych. W 2017 roku ten sam udziałowiec ma udzielić spółce pożyczki. W zakresie zaliczania odsetek do kosztów podatkowych zaszły zmiany. Na jakie aspekty spółka musi zwrócić uwagę? – pyta czytelniczka.

Niedostateczna kapitalizacja dotyczy finansowania spółek zależnych przez podmioty powiązane. Jest to pojęcie z zakresu prawa podatkowego. Przedstawia sytuację, gdy działalność gospodarcza danego podmiotu, opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych, jest finansowana pożyczkami udzielonymi przez jednostki powiązane, a nie wkładami, które wniosą wspólnicy na podwyższenie kapitału zakładowego.

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązują przepisy, które wprowadziły istotne zmiany w zakresie ujmowania odsetek od pożyczek.

Do 31 grudnia 2014 roku, zgodnie z przepisami ustawy o CIT, kosztów uzyskania przychodów nie stanowiły odsetki od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej wspólnika posiadającego nie mniej niż 25 proc. udziałów (akcji) tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10898

Wydanie: 10898

Spis treści
Zamów abonament