Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy prawo do obrony jest stopniowalne

14 listopada 2017 | Rzecz o prawie | Wojciech Hermeliński

Sędziemu jako biernej stronie postępowania też się należą konstytucyjne gwarancje

Złożony w Sejmie prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zawiera w rozdziale 10. wiele propozycji zmian, w tym do ustawy z 27 lipca 2001 r. –Prawo o ustroju sądów powszechnych (DzU z 2016 r. poz. 2062, ze zm.). Warto zastanowić się nad niektórymi, przede wszystkim tymi, które odnoszą się do gwarancji należnych sędziemu jako biernej stronie prowadzonego przeciwko niemu postępowania. Projektowane zmiany zmierzają bowiem do znaczącego zawężenia jednego z podstawowych konstytucyjnych praw – prawa do obrony (art. 42 ust. 2 konstytucji przewiduje, że: „Każdy, przeciwko komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu").

Założenie z gruntu błędne

Uzasadnienie prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym poza ogólnym stwierdzeniem o konieczności wprowadzenia zmian dotyczących postępowania dyscyplinarnego także wobec sędziów sądów powszechnych, nie wyjaśnia ich bliżej, wychodząc prawdopodobnie z założenia, iż ich powody są przedstawione w szczegółowym uzasadnieniu projektu poselskiego (zawetowanego), tym bardziej że ta część propozycji prezydenckich jest zbieżna z poselskimi.

Tymczasem w projekcie poselskim tkwi błędne założenie, jakoby w orzecznictwie Europejskiego Trybunału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10902

Wydanie: 10902

Spis treści
Zamów abonament