Firmowa kultura bezpieczeństwa
technologie | Edukacja pracowników to fundament budowy niezbędnej w rodzimych przedsiębiorstwach świadomości potencjalnych zagrożeń, m.in. cybernetycznych. Potrzeba też bardziej aktywnej roli państwa. michał duszczyk
Na ile jesteśmy bezpieczni oraz jak infrastruktura krytyczna jest zabezpieczona przed ryzykiem – zarówno konwencjonalnym, jak i tymi cyfrowym – to zagadnienia, które starano się zdiagnozować w trakcie debaty „Bezpieczeństwo techniczne infrastruktury krytycznej w obliczu współczesnych zagrożeń", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą". Jej uczestnicy nacisk położyli zwłaszcza na zagrożenia cyfrowe. – Takie ataki są dziś bardziej realne niż desant obcych sił, które zniszczą daną infrastrukturę – przekonywał Dariusz Góralski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Smart grid – atrakcyjny cel dla hakerów
Nie mieli wątpliwości, że zagrożenia niekonwencjonalne dla przedsiębiorstw, zwłaszcza tych operujących w sektorze infrastruktury krytycznej, jeszcze nigdy nie były tak potężne. To w dużej mierze efekt postępu technologicznego i wszechobecnej cyfryzacji.
Jedną z branż najbardziej narażonych na takie cybernetyczne ataki jest energetyka. Od lat elektrownie i infrastruktura energetyczna znajdują się na celowniku grup ekstremistów, terrorystów i wrogich państw, jednak dotychczas – jak wskazuje Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron-Dystrybucja –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta