Płatnik odpowie za błędy na zwolnieniu lekarskim
Jeśli pracodawca wykryje, że zatrudniony dostarczył mu zwolnienie lekarskie zawierające nieprawidłowe dane, nie powinien wypłacać zasiłku, tylko zwrócić dokument do skorygowania.
Pracodawcy zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada danego roku kalendarzowego powyżej 20 osób, mają obowiązek przez cały następny rok wypłacać zatrudnionym zasiłki w imieniu ZUS. O wartość wypłaconych świadczeń pomniejszają wówczas zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Ci, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, ustalają ten stan na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
Obowiązkiem firm zatrudniających mniej osób na 30 listopada, jest z kolei przekazywanie do ZUS prawidłowej dokumentacji pracowników, na podstawie, której Zakład ustala prawo do zasiłków i je wypłaca.
Poprawne dane
Niezależnie zatem, czy pracodawca wypłaca świadczenia, czy przekazuje dokumenty do ich wypłaty przez ZUS, powinien analizować poprawność otrzymanych zwolnień lekarskich i zaświadczeń. Tylko prawidłowo wypełnione druki umożliwiają ustalenie prawa do zasiłku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta