Rośnie rola komitetu audytu
dorota snarska-kuman Wzrost wynagrodzeń jest nieunikniony. Zasiadanie w radzie nadzorczej powoli staje się pełnoprawnym zawodem – mówi ekspertka firmy Deloitte.
Rz: Jaka powinna być dobra rada nadzorcza?
Przede wszystkim kompetentna. Składa się na to kilka elementów. Po pierwsze, członkowie rady muszą mieć odpowiednią wiedzę. Powinni rozumieć swoje obowiązki, ale też powinni znać narzędzia, które pozwalają wywiązywać się z powierzonych zadań. Muszą także znać ramy prawne oraz otoczenie biznesowe. Istotne jest też doświadczenie oraz zróżnicowanie składu.
Zróżnicowanie pod jakim względem?
W możliwie szerokim znaczeniu. Najczęściej o zróżnicowaniu mówi się w kontekście płci. I nie bez powodu – kobiet w radach nadzorczych w Polsce nadal jest niewiele. W świetle badań równe proporcje płci mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie tego typu gremiów. Kobiety niejednokrotnie są bardziej dociekliwe, zadają więcej pytań, co ma pozytywne przełożenie na poziom dyskusji na posiedzeniach, a tym samym jakość nadzoru. Ale to niejedyny wymiar. Rady powinny być zróżnicowane także pod innymi względami – np. doświadczenia i kompetencji. Coraz ważniejsza jest też różnorodność pod względem wieku. Obecnie z perspektywy nadzoru równie cenne będzie doświadczenie biznesowe zdobywane przez dekady, jak i biegła znajomość nowych technologii czy rozumienie potrzeb młodego pokolenia konsumentów.
Jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta