Niepełnosprawni bardziej mobilni
Specjalnie przystosowany samochód daje większą samodzielność oraz szansę na aktywność zawodową.
Rosną szanse na zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością rąk i nóg. W ubiegłym tygodniu zaprezentowano przebudowany w Polsce samochód, który może być prowadzony przez niepełnosprawnych z czterokończynowym porażeniem. Auto pokazane na zorganizowanej w Warszawie konferencji „Mobilność motoryzacyjna osób niepełnosprawnych jako czynnik wspierający aktywność zawodową i społeczną" zostało przekonstruowane przez firmę Asdon zajmującą się adaptacjami pojazdów dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Samochodem kieruje się za pomocą joysticka. Z tyłu znajduje się rampa najazdowa dla wózka inwalidzkiego. – Budując samochód, zakładaliśmy, że kierowca ma być całkowicie samodzielny. Musi sam otworzyć auto, wjechać wózkiem do środka i ruszyć bez niczyjej pomocy – mówi Zbigniew Zawada, prezes Asdonu.
Nowe możliwości
Jest to przełom w tego rodzaju specjalistycznych dostosowaniach pojazdów prowadzonych w polskich warunkach. – Technologie prostych adaptacji, które wystarczają dla około 70 proc. osób z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta