Nie każdy uraz na terenie firmy jest skutkiem wypadku przy pracy
Dla pracodawcy kwalifikacja zdarzenia, w wyniku którego pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu, jest bardzo istotna. Przesądza nie tylko o wypłacie odpowiednich świadczeń, ale też o dalszym postępowaniu.
Sięgając do ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2017 r. , poz. 1773) czytamy, że wypadek przy pracy to zdarzenie:
1) nagłe,
2) wywołane przyczyną zewnętrzną,
3) powodujące uraz lub śmierć,
4) które nastąpiło – co należy podkreślić – w związku z pracą:
– podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
– podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
– w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Jeżeli któryś z tych czterech podstawowych warunków nie zostanie spełniony, nie mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy.
Związek z pracą
Zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy [...], jeżeli postępowanie dowodowe wykaże, że albo nie doszłoby do niego bez wykonywania pracy, albo też prawdopodobieństwo jego zajścia byłoby niewielkie (wyrok SN z 29 października 1997 r., II UKN 304/97, OSNAP 1998/15/464).
Związek zdarzenia z pracą będzie zerwany – chociażby samo zdarzenie nastąpiło na terenie zakładu pracy i w godzinach pracy – jeżeli pracownik w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta