Niedoszły złodziej straci etat z dnia na dzień
Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika za samo usiłowanie zagarnięcia mienia zakładu. Nie ma znaczenia, czy to działanie spowodowało po stronie firmy jakąkolwiek szkodę majątkową.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Do tych obowiązków należy m.in. dbanie o dobro zakładu pracy oraz ochrona mienia firmy. Wynika to wprost z art. 100 § 2 pkt 4 k.p.
Pracownik powinien zatem powstrzymać się od wszelkich działań zmierzających do wyrządzenia szkody firmie. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 23 maja 2014 r. (II PK 32/14). Dlatego też umyślne naruszenie tego obowiązku przez podwładnego poprzez np. kradzież mienia pracodawcy lub przywłaszczenie sobie tego mienia, uzasadnia dyscyplinarne zwolnienie.
Bez znaczenia kwalifikacja czynu...
Co istotne, kradzież mienia pracodawcy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, niezależnie od tego, czy ze względu na jego wartość stanowi przestępstwo, czy tylko wykroczenie. Również usiłowanie kradzieży na szkodę firmy stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta