Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eutanazja jako prawo człowieka

12 grudnia 2017 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Dlaczego dominuje etyka lekarzy i prawników.

Andrzej bryk

W mijającym roku doszło do kilku zdarzeń obrazujących nadchodzące panowanie kultury eugenicznej i eutanazyjnej w świecie liberalnym. W Holandii dokonano pierwszej znanej eutanazji przymusowej. Lekarka siłą uśmierciła wykazującą objawy demencji pensjonariuszkę domu opieki, pomimo jej rozpaczliwej obrony. Kobieta wcześniej wyrażała wprawdzie życzenie eutanazji, „gdy nadejdzie czas", ale nie określiła wiążącym oświadczeniem woli jej terminu. Lekarka uznała jednak, że nie do końca kontroluje ona swoje zachowanie i należy dokonać eutanazji. Kiedy zawiódł środek uspokajający przygotowujący do niej, pacjentka odzyskała świadomość. Wówczas walczącą o życie staruszkę, przytrzymywaną przez rodzinę, lekarka uśmierciła. Rządowa komisja ds. eutanazji uznała, iż lekarka nie popełniła błędu.

Kto decyduje o życiu i śmierci

W Wielkiej Brytanii lekarze odłączyli od aparatury Charliego Garda. Mimo sprzeciwu rodziców i możliwości terapii za granicą uznali jego życie za bezwartościowe, a transport chorego za niemożliwy. Etyka lekarzy zdominowała etykę rodziców i tych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10926

Wydanie: 10926

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament