Do zakresu działania gminy należą tylko sprawy lokalne
Zakres działania gminy rozstrzyga także o kompetencjach rady gminy. Do właściwości rady należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie zostały zastrzeżone na rzecz innych podmiotów.
Problem
Rada gminy chce wyrazić – w formie niewiążącego apelu lub deklaracji - swoje stanowisko w sprawach ogólnopolskich. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy (art. 7 ust. 1 u.s.g.). Organem stanowiącym i kontrolnym w gminie jest rada gminy (art. 15 ust. 1 u.s.g.). Do właściwości rady należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej (art. 18 ust. 1 u.s.g.). W myśl art. 14 u.s.g. uchwały rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej (odmienne wymagania dotyczące podjęcia uchwały przez radę przewidziano np. w art. 19 ust. 1, art. 28a ust. 2 i ust. 5, art. 28b ust. 4 oraz art. 58 ust. 2 u.s.g.).
Prawnik wyjaśnia
Anna Puszkarska, radca prawny
Podkreśla się, że rada gminy może wypowiadać się tylko w zakresie powierzonych jej zadań. Dotyczy to także sytuacji, gdy stanowisko rady jest niewiążące i stanowi np. apel czy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta