Anatomia korupcji
Procedury | Czytanie sprawozdań, nawet wnikliwe, nie posłuży ujawnianiu nadużyć Agnieszka Lisak
Ostatnio opinię publiczną elektryzują doniesienia o nieprawidłowościach w zarządzaniu sądami przez ich dyrektorów. Sądzę, że to doskonały moment, by uświadomić sobie, jak niewiele wiemy o korupcji i jak niewiele robimy, by z nią walczyć. Gdy w telewizji słyszę, że oto w świetle jupiterów aresztowano kolejnego dyrektora, myślę, że skończy się jak zawsze, to jest tylko na chwilowej medialnej wrzawie i pustym postanowieniu, że coś z tym trzeba zrobić. A za kilka miesięcy będziemy żyć kolejną, podobną aferą.
Modus operandi
Jeżeli w różnych jednostkach (np. spółkach komunalnych i prywatnych, samorządowych zakładach budżetowych) dochodzi do transferowania pieniędzy, to odbywa się to najczęściej w drodze umów cywilnoprawnych polegających na: konsultingu, tworzeniu ekspertyz, analiz, wydawaniu opinii, sprzedaży wątpliwej jakości znaków towarowych, know-how... A to dlatego, że w tej kategorii umów nie ma ekwiwalentności świadczenia. Można kilkanaście zapisanych kartek szumnie zwanych ekspertyzą sprzedać za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zdecydowanie rzadziej transferowaniu pieniędzy służą umowy dotyczące szkoleń czy też usług marketingowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta