Jednostronna zmiana zakresu czynności nie zawsze jest możliwa
Często pracodawcy konkretyzują zadania i obowiązki pracowników w pisemnych zakresach czynności. Bywa, że zmiana takiego zbiorczego polecenia wymaga wypowiedzenia zmieniającego.
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy stanowi podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy poprzez jednostronne oświadczenie pracodawcy. Pozwala na wprowadzenie zmian w treści stosunku pracy wynikających zarówno z postanowień umownych, jak i z innych źródeł prawa pracy. Wypowiedzenie zmieniające dotyczy zwłaszcza pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony, choć wolno je stosować względem każdego rodzaju umowy o pracę, która może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
Tylko istotne warunki
Pracodawca musi zastosować wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy wówczas, gdy zmiana dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla pracownika. Zatem nie wszystkie modyfikacje warunków pracy i płacy wymagają zastosowania tej instytucji.
Wypowiedzeniem zmieniającym nie trzeba się posługiwać, aby zmienić nieistotne warunki zatrudnienia. Dotyczy to np. zmiany nazwy stanowiska przy jednoczesnym pozostawieniu wszystkich pozostałych warunków pracy i płacy – chyba że szczególne okoliczności uzasadniają odmienną ocenę. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 września 1999 r. (I PKN 265/99), stwierdzając ponadto, że zmiana warunków pracy polegająca wyłącznie na zmianie nazwy stanowiska, przy zachowaniu innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta