Rada gminy może różnicować stawki podatku od nieruchomości
Dokonując różnicowania stawek podatku od nieruchomości rada gminy powinna respektować zasadę równości, aby podmioty znajdujące się w takiej samej sytuacji były traktowane jednakowo.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) podstawę opodatkowania stanowi:
- dla gruntów – powierzchnia
- dla budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa
- dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wartość ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.
Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 proc., a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się (art. 4 ust. 2 u.p.o.l.).
Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa rada gminy w drodze uchwały. Jednak ustalone przez radę stawki nie mogą przekroczyć górnych stawek podatku określanych przez ministra finansów. Nie mogą one przekroczyć rocznie:
- od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,89 zł od 1 m2 powierzchni,
- pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta