Opieka przepadnie z końcem roku
W razie niewykorzystania opieki na dziecko w danym roku, nie przechodzi ona na następny rok czy lata. Pracownik nie może też liczyć na pieniężny ekwiwalent z tego tytułu.
Joanna Kalinowska
Pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko do lat 14 ma prawo do płatnego zwolnienia od pracy w wymiarze dwóch dni w roku kalendarzowym. Od 2016 r. zatrudni mogą korzystać z tego uprawnienia bardziej elastycznie – zamiast dwóch dni wolnego, mogą wnioskować o opiekę udzielaną w godzinach. Pełnoetatowiec może ich wziąć 16, a osoby zatrudnione na część etatu – proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy (art. 188 kodeksu pracy). Niepełną godzinę zwolnienia zaokrągla się przy tym w górę do pełnej godziny.
Zakres uprawnień
Kodeksowa opieka nad dzieckiem należy się od pierwszego dnia pracy i od razu w pełnym wymiarze. Rodzic może wziąć dwa dni wolne, bez względu na etat, na jaki jest zatrudniony, ani na rodzaj zawartej umowy o pracę (na czas określony czy nieokreślony).
Nadal uprawnienie to jest niezależne od liczby wychowywanych dzieci. Wolne w wymiarze dwóch dni w roku kalendarzowym przysługuje zatem tak samo rodzicom z jednym dzieckiem, jak i tym, którzy mają ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta