Doświadczenie z konsorcjum nie zawsze przekona zamawiającego
Krajowa Izba Odwoławcza w swoich wyrokach coraz wnikliwiej bada doświadczenie nabyte w ramach konsorcjum, na które powołują się indywidualnie wykonawcy w postępowaniu o zamówienie publiczne i zdarza się, że uznaje je za niewystarczające.
Patrycja Grodzka
W sprawie zakończonej wyrokiem z 26 maja 2017 r. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO 905/15, 925/17, KIO 933/17) orzekła, iż wykonawca, który realizował zamówienie w ramach konsorcjum, nie może następnie udostępnić swoich zasobów w postaci zdolności oraz doświadczenia, w zakresie wykraczającym poza faktycznie wykonane prace. Udostępnione może zostać wyłącznie doświadczenie „nabyte w związku z konkretną i faktyczną realizacją czynności w ramach konsorcjum".
W uzasadnieniu orzeczenia KIO podkreśliła, że udział w postępowaniu wykonawcy, który w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, powołuje się na doświadczenie nabyte przez konsorcjum w toku realizacji zamówienia, gdy „faktycznie i konkretnie nie uczestniczył w jego realizacji", sprzeciwia się zasadzie równego traktowania wykonawców. Skład orzekający Izby odwołał się również do wydanego w maju 2017 r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-387/14 (Esaprojekt), który w podobny sposób odpowiedział na pytanie prejudycjalne zadane przez Krajową Izbę Odwoławczą.
W innym z wyroków, wydanym 18 września 2017 r. (KIO 1854/17), Izba wskazała, że w przypadku, gdy z dokumentacji postępowania nie wynikały żadne dodatkowe zapisy dotyczące kwestii badania i potwierdzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta