Procedura zwolnień grupowych także przy wypowiedzeniach zmieniających
Jeżeli dokonanie wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy większej grupie pracowników może się wiązać z ustaniem stosunków pracy w liczbie przekraczającej progi określone dla zwolnień grupowych, pracodawca ma obowiązek uprzednio przeprowadzić procedurę zwolnień grupowych.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii europejskiej w wyrokach z 21 września 2017 r. (C-149/16) oraz z 21 września 2017 r. (C-429/16).
Stan faktyczny
Obydwa wyroki zostały wydane w polskich sprawach. Sprawa C-149/16 dotyczyła wypowiedzeń zmieniających, których celem była niekorzystna dla pracowników modyfikacja zasad naliczania okresów zatrudnienia uprawniających do nabycia nagrody jubileuszowej. Zmiana była spowodowana koniecznością ograniczania rosnących kosztów wynagrodzeń. Pracodawca nie przeprowadził procedury zwolnień grupowych, choć liczba dokonanych wypowiedzeń zmieniających mogła doprowadzić do rozwiązania umów o pracę z liczną grupą pracowników.
Z kolei w stanie faktycznym drugiej sprawy (C-429/16) pracownicy otrzymali wypowiedzenia warunków pracy i płacy, które uzasadniono koniecznością przeprowadzenia restrukturyzacji kosztów osobowych, podyktowaną trudną sytuacją finansową pracodawcy. W wypowiedzeniach zmieniających zaproponowano pracownikom obniżenie wynagrodzenia, które miało obowiązywać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta