Są problemy z rozliczaniem kosztów finansowania dłużnego
Przedsiębiorca, który poniesie wydatki zaliczane do finansowania dłużnego, będzie musiał je kontrolować, gdyż ich ujęcie w kosztach jest możliwe w ramach limitu. W praktyce wiele firm ma kłopot ze stosowaniem nowych regulacji.
Ustawa z 27 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadziła ograniczenia w zaliczaniu odsetek i innych kosztów związanych z obsługą m.in. pożyczek lub kredytów do kosztów uzyskania przychodów. Z brzmienia zmienionych przepisów wynika, że przedsiębiorca, który poniesie koszty zaliczane przez ustawę o CIT do finansowania dłużnego, będzie zobowiązany do ich kontrolowania, gdyż ich rozliczenie w kosztach podatkowych będzie możliwe w ramach limitu: 3 000 000 zł albo więcej, gdy kwota wyliczona na podstawie limitu wskazanego ustawą o CIT będzie wyższa niż owe 3 mln zł.
Kiedy jest realizowana umowa
Koszty, których dotyczy ograniczenie to te, które wynikają z umów zrealizowanych po 1 stycznia 2018 r., czyli od wejścia w życie omawianych zmian, uzyskane od każdego podmiotu (powiązanego i niepowiązanego). Wszystkie zawarte w 2018 r. umowy pożyczki lub kredytu, jak i umowy zawarte jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, tj. do 31 grudnia 2017 r., lecz z których kwota faktycznie została przekazana podatnikowi po 1 stycznia 2018 r., podlegają rozliczeniu na zasadach obowiązujących po tej dacie.
Odsetki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta