Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opóźnienie w zapłacie zaliczki to podwójny kłopot dla sprzedawcy

29 stycznia 2018 | Podatki | Katarzyna Bartniak Paweł Barnik

Faktura wystawiona wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem przedpłaty dokumentuje w rzeczywistości wpłatę i należałoby uznać ją za rzetelną. Fiskus twierdzi jednak, że jest to faktura „pusta" i żąda uiszczenia dodatkowego podatku.

Od stycznia 2014 r. dopuszczalne jest wystawienie faktury przed otrzymaniem zaliczki. Ustawodawca narzucił tu jednak konkretne ramy czasowe. Zgodnie z art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty. Jeżeli zatem płatność ma nastąpić przed dostawą towarów lub wykonaniem usługi, to podatnik ma prawo wystawić fakturę 30. dni przed otrzymaniem tej zapłaty. Duży problem w praktyce powstaje jednak w przypadku, gdy wystawca faktury nie otrzyma zaliczki w terminie. Należy bowiem ocenić czy do tak wystawionej faktury znajdzie zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Co wynika z przepisów

W myśl ww. przepisu gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten zobowiązuje wystawcę faktury do zapłaty wykazanej w niej kwoty podatku, niezależnie od okoliczności jej wystawienia. Dotyczy to również takiej faktury, która nie dokumentuje faktycznych zdarzeń gospodarczych. Wynikający z niej podatek należy zapłacić bezpośrednio do organu podatkowego w terminie wskazanym w art. 103 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli wystawiono fakturę przez pomyłkę, to należy niezwłocznie skorygować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10963

Wydanie: 10963

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament