Nie tylko „Pożegnanie taboru”
Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach jest ważnym miejscem spotkań ludzi mieszkających w odległych częściach świata, których ideą jest rozmowa i porozumienie.
Małgorzata Piwowar
Istniejąca od 2012 roku placówka jest oddziałem Muzeum Narodowego. Ma reprezentacyjną lokalizację – mieści się przy Rynku, w Kamienicy pod Trzema Herbami. Działalność zainaugurowała wystawa „Żydowskie Kielce", prezentująca życie społeczności żydowskiej w Kielcach. Przed wojną w mieście liczącym 54 tysiące mieszkańców ta właśnie mniejszość była najliczniejsza – miała 18 tysięcy ludzi. Wystawa była także częścią zdarzeń zamykających obchody 70. rocznicy zagłady getta kieleckiego.
– Ale też nie chcemy ciągle rozdrapywać ran, przeciwnie lepiej je zabliźniać – deklaruje Agnieszka Caban, szefowa Muzeum Dialogu Kultur. – Od początku istnienia naszego muzeum staramy się przybliżać problemy różnych grup etnicznych, narodowościowych. Szukamy przestrzeni dialogu między ludźmi – to jest nasz cel.
Odwiedziny u Cyganów
Jedna z trwających obecnie wystaw czasowych dedykowana jest mniejszości romskiej. „Pożegnanie taboru" prezentuje fotografie wykonane przez Andrzeja Polakowskiego w latach 60. ubiegłego wieku. Po raz pierwszy te zdjęcia zostały pokazane w 1969 roku w Muzeum Literackim Czechowicza w Lublinie. We współpracy z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN wystawione zostały w formie banerów w 2006 roku. Później ekspozycja wędrowała po całej Polsce, pokazywana przy okazji różnych festiwali romskich i wydarzeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta