Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy od dywidendy z kapitału zapasowego trzeba zapłacić CIT

29 stycznia 2018 | Podatki | Aleksandra Bałon

W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2018 r., katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych był określony w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT w sposób otwarty. Wskazane w tym przepisie dochody miały charakter przykładowy i nie stanowiły jedynych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przesłanką decydującą o tym, co należało to tej kategorii przychodów był tytuł prawny w postaci udziałów wniesionych do kapitału spółki.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 12 grudnia 2017 r. (I SA/Rz 702/17).

Wnioskodawca jest akcjonariuszem hiszpańskiej spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Hiszpanii. Spółka hiszpańska zamierza wypłacić wnioskodawcy dywidendę sfinansowaną ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki utworzonym z nadwyżki wartości wkładów wniesionych do spółki nad wartością nominalną wyemitowanych przez nią akcji. Wnioskodawca nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat posiada w kapitale spółki bezpośrednio więcej niż 10 proc. akcji. Uzyskanie dywidendy nie nastąpi w związku z zawarciem umowy, wykonaniem czynności prawnych, których celem jest uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 20 ust. 3 lub art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, a uzyskanie zwolnienia nie będzie skutkować wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem, czy wypłata dywidendy ze spółki finansowana w całości albo w części ze środków pochodzących z kapitału zapasowego spółki, będzie dla wnioskodawcy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o CIT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10963

Wydanie: 10963

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament