Podmioty powiązane muszą wykazać, że działają na zasadach rynkowych
Analiza danych porównawczych jest dla części podatników obowiązkowym elementem dokumentacji cen transferowych. Z kolei dla fiskusa jest podstawowym narzędziem weryfikacji warunków transakcji zawieranych przez powiązane spółki.
- Skąd pozyskać dane do przeprowadzenia analizy danych porównawczych? Co to jest opis zgodności i kiedy można go zastosować? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z regulacjami ustawy o CIT rozszerzone obowiązki dokumentacyjne uzależnione są od:
- wartości kosztów lub przychodów generowanych przez podatnika w roku poprzedzającym dany rok podatkowy oraz
- wartości transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi w danym roku podatkowym.
I tak, podatnicy których przychody lub koszty przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy 10 mln euro, mają obowiązek sporządzenia analizy danych porównawczych jako integralnego elementu dokumentacji cen transferowych >patrz ramka. Przedstawienie przez tych podatników niekompletnej dokumentacji, a zatem takiej, która nie obejmuje analizy porównawczej, nie chroni przed zastosowaniem sankcyjnej 50-proc. stawki podatkowej.
Dane wewnętrzne...
Sposobem preferowanym przez władze podatkowe jest analiza przeprowadzona na podstawie danych wewnętrznych. Podatnicy powinni również pamiętać, że w formularzu CIT-TP będą wskazywać, czy realizują transakcje z podmiotami niezależnymi. Jeżeli w formularzu wskazano na realizację takich transakcji, to wówczas organy podatkowe w pierwszej kolejności będą najprawdopodobniej chciały zweryfikować dane wewnętrzne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta