Nie tylko niewidomy odliczy wydatki na psa asystującego
Od 1 stycznia br. rozszerzono krąg osób mogących pomniejszyć swój dochód o wydatki na utrzymanie specjalnie wyszkolonego czworonoga. Z ulgi mają prawo skorzystać wszystkie osoby niepełnosprawne i to już w rozliczeniu za 2017 rok.
Podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu m.in. kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (zob. art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).
Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione m.in. na:
- utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł (zob. art. 26 ust. 7a pkt 8 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.)
- utrzymanie przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł (zob. art. 26 ust. 7a pkt 8 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.)
Nie każdy pies daje prawo do ulgi
Pies asystujący to odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony pies, w szczególności pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym (zob. art. 2 pkt 11 ustawy z 27...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta