Sami musimy zadbać o jakość powietrza w domu
Truje nas nie tylko smog. Niebezpieczne dla zdrowia są też toksyny zawarte w materiałach, których użyto do wykończenia wnętrza.
Opublikowany pod koniec 2017 roku raport Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: „Ocena wpływu zanieczyszczeń pyłowych na zewnątrz budynków na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń" stwierdza, że w Polsce powietrze w budynkach jest od 30 do 70 proc. czystsze niż to za oknem. Poziom zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach zależy od wielu czynników, m.in. kondycji budynku oraz rodzaju wentylacji. W dokumencie pod redakcją dr. inż. Jakuba Bartyzela czytamy: „Na podstawie przeprowadzonych pomiarów stwierdzić można, że stężenie pyłu zawieszonego wewnątrz budynków, pochodzącego z przedostawania się pyłu z zewnątrz, jest średnio o 50 proc. niższe".
– Dobrze działający system wentylacji budynku ma duże znaczenie dla zdrowia jego mieszkańców. Pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów i zapewnia dostęp świeżego powietrza – przekonuje Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku Polskie Okna i Drzwi. Na opakowaniach okien i drzwi zwykle znajdują się etykiety energetyczne. – Warto się z nimi zapoznać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta