Trudne do odwrócenia skutki fałszerstwa
Fałszowanie dokumentów wydaje się tak abstrakcyjne i odległe, że wielu z nas nie uświadamia sobie wagi problemu ani skali zjawiska
Niedawno w„Rzeczpospolitej" miałam przyjemność rozmawiać o przygotowywanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przepisach podnoszących bezpieczeństwo dokumentów publicznych w Polsce. Rozmowa ta uświadomiła mi konieczność zwrócenia uwagi na palący problem fałszerstw i oszustw z wykorzystaniem dokumentów i przeciwko nim.
Fałszowanie dokumentów wielu z nas wydaje się tak abstrakcyjne i odległe, że nie uświadamiamy sobie niestety wagi problemu ani skali zjawiska. Wszechobecne fałszowanie dokumentów o różnorakim przeznaczeniu nierzadko przesądza o losach wielu ludzi. Pisałam już o skutkach kradzieży działek w obliczu prawa. „(...) Sprawa mężczyzny sprzed kilku lat, który w wyniku działań przestępczych został okradziony, ciągle nie doczekała się rozstrzygnięcia. Toczące się obecnie procesy w sprawach cywilnej i karnej – dotyczące tej samej kradzieży – trwają. Co więcej, nieprawidłowe i wadliwe uregulowania prawne lub niedoinformowanie stwarzają realne ryzyko, że skutki tej kradzieży będą trudne do odwrócenia (...)" (fragm. artykułu VI).
W wielu sytuacjach, w których wykorzystywane są dokumenty, wykazujemy zbyt daleko idącą ufność, co może narazić nas na trudne do oszacowania straty i skutki nie do przewidzenia.
„Na pochodzenie..."
Przez urzędy wojewódzkie, a ostatnio także przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta