Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami trzeba się tylko unosić

18 lipca 2018 | Rzecz na lato
źródło: ARCHIWUM PRYWATNE AUTORA
Ratownik  nim rozpocznie interwencję w wodzie, potrzebuje  ok. 30 sekund, by zapewnić bezpieczne warunki dla plażowiczów, którzy zostali na brzegu, czyli ogłosić alarm i nakazać wszystkim wyjście z wody.
autor zdjęcia: Sławomir Mielnik
źródło: SAM
Ratownik nim rozpocznie interwencję w wodzie, potrzebuje ok. 30 sekund, by zapewnić bezpieczne warunki dla plażowiczów, którzy zostali na brzegu, czyli ogłosić alarm i nakazać wszystkim wyjście z wody.

Doświadczony ratownik i żeglarz tłumaczy, jak nad wodą dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, nawet w sytuacji, gdy potrafimy doskonale pływać, a także o tym, czego nie wolno robić w żadnym wypadku – opowiada Małgorzacie Kaferskiej-Łysek.

Rz: W Polsce topi się dwa razy więcej osób niż w Unii Europejskiej. Skąd taka ogromna różnica?

Marcin Siwek: Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), badającego liczbę utonięć na 100 tys. mieszkańców, Polska zajmuje 74. miejsce na 172 badane kraje. Analiza tych wyników wskazuje, że najmniej ludzi tonie w krajach najbogatszych, a najwięcej – w biednych. Powodem masowości utonięć w Polsce jest powszechna nieumiejętność pływania. W populacji dorosłych Polaków jest ona przerażająco wysoka. Wśród młodzieży jest lepiej, ale i tak bardzo źle.

A przecież szkolne programy przewidują naukę pływania.

Programy realizowane są na papierze. Z punktu widzenia urzędniczej oceny może i wzorowo, ale o praktycznych umiejętnościach pływania i właściwego zachowania się w wodzie świadczą statystyki – 500–700 utonięć rocznie. Choć większość Polaków uczyła się pływać, to jednocześnie większość nie potrafi trwale unosić się na wodzie. Jedynym rozwiązaniem tego brzemiennego w skutki problemu jest dostrzeżenie go przez administrację państwową. Zbudowanie w każdej gminie strzelnicy i nauczenie Polaków strzelania nie sprawi, że przestaną masowo tonąć.

A co sprawi?

W polskich szkołach powinny być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11105

Wydanie: 11105

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament