Symboliczny czynsz dzierżawny może przekreślić prawo do wykładni
Gdy zdaniem fiskus zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że opisane we wniosku o interpretację okoliczności faktyczne mogą stanowić nadużycie prawa z ustawy o VAT, wydaje postanowienie o odmowie. Podatnik może je skarżyć bezpośrednio do sądu.
We wrześniu 2017 r. gmina wystąpiła o interpretację w zakresie prawa do odliczenia VAT związanego z budową hali sportowej wraz z zapleczem. Gmina podała, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Jako jednostka samorządu terytorialnego jest odpowiedzialna za realizację zadań własnych w zakresie m.in. edukacji publicznej oraz kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. W ramach tych zadań zrealizowała inwestycję związaną z budową hali sportowej przy zespole szkół i w związku z budową nabywała towary i usługi opodatkowane VAT.
Gmina podkreśliła, że od początku realizacji inwestycji zamiarem jej było wykorzystywanie obiektu wyłącznie w sposób komercyjny. Nowo wybudowana hala została oddana gminnemu ośrodkowi kultury w odpłatną dzierżawę. Kwartalny czynsz dzierżawny ustalono na 500 zł plus 23 proc. VAT. Samorządowcy tłumaczyli, że taka wysokość czynszu została skalkulowana przy uwzględnieniu specyfiki działalności gminy, którą jest dążenie do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej.
Gmina zapytała czy w związku z przeznaczeniem inwestycji, po oddaniu jej do użytkowania, w odpłatną dzierżawę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta