Czy audytor może zakwestionować rozwiązania przyjęte przez firmę
PROCEDURY | Jeśli spółka odmówi skorygowania zauważonych przez biegłego rewidenta błędów i są one istotne, ale nie rozległe – nie wpływają na obraz całego sprawozdania, a jedynie na jego określone pozycje – to otrzyma opinię z zastrzeżeniem.
Przed wydaniem opinii o sprawozdaniu finansowym biegły rewident przedstawia kierownictwu jednostki informacje o stwierdzonych podczas badania nieprawidłowościach i proponowanych korektach. W przypadku, gdy spółka zgadza się na proponowane korekty, sytuacja jest łatwa. Po wprowadzeniu przez spółkę korekt biegły rewident wydaje opinię bez zastrzeżeń o sprawozdaniu finansowym. Co jednak w sytuacji, gdy kierownictwo nie zgadza się z proponowanymi korektami? Z jakimi konsekwencjami musi liczyć się spółka, gdy odmówi wprowadzenia korekt proponowanych przez biegłego rewidenta?
Jakie są rodzaje opinii...
Celem badania jest zwiększenie zaufania użytkowników do sprawozdania finansowego. Osiąga się to poprzez wydanie opinii o sprawozdaniu przez niezależnego rewidenta, na podstawie badania przeprowadzonego zgodnie ze standardami badania i wymogami etycznymi. W trakcie badania biegły rewident wraz ze swoim zespołem przeprowadza wiele różnych procedur w celu uzyskania dowodów badania, które pozwolą mu na wyrażenie odpowiedniej opinii o sprawozdaniu finansowym. W trakcie badania biegły może stwierdzić nieprawidłowości, które mogą, ale nie muszą mieć odzwierciedlenie w opinii.
Wynikiem przeprowadzonego badania jest wydanie sprawozdania z badania. W sprawozdaniu z badania biegły rewident wyraża swoją opinię o tym, czy sprawozdanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta