Kiedy split payment może być neutralny dla płynności finansowej firmy
NOWE PRAWO | Świadomość przepisów i zasad dotyczących mechanizmu podzielonej płatności i rachunku VAT oraz umiejętne zarządzanie przepływami na nim pozwoli na utrzymanie, a w niektórych przypadkach – paradoksalnie – na poprawę płynności finansowej.
Przepisy znowelizowanej ustawy o VAT (DzU z 2018 r. poz. 62) od 1 lipca 2018 r. przewidują możliwość zapłaty za zakupione towary i usługi w mechanizmie podzielonej płatności. Ustawodawca ustalił również, że każdy bank oraz SKOK automatycznie i obowiązkowo każdemu przedsiębiorcy, posiadającemu rachunki rozliczeniowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, otwiera jeden rachunek VAT, niezależnie od liczby prowadzonych dla niego rachunków. Na wniosek przedsiębiorcy bank może otworzyć więcej niż jeden rachunek VAT, np. do każdego numeru rachunku.
Środki pieniężne, zasilające rachunek VAT, mogą być przeznaczone wyłącznie do zapłaty kwoty VAT naliczonego na rachunki VAT innych przedsiębiorców (dostawców) oraz do zapłaty zobowiązań z tytułu VAT do urzędu skarbowego. Możliwy jest również przelew z rachunku VAT na bieżący rachunek rozliczeniowy, jednak zgodnie z art. 108b ust. 1 ustawy o VAT wymaga to zgody naczelnika urzędu skarbowego w formie postanowienia, wydawanego w ciągu 60 dni od złożenia wniosku przez podatnika. Zatem środki znajdujące się na rachunkach VAT są środkami należącymi do przedsiębiorcy, jednak o ograniczonej możliwości dysponowania.
O zapłacie w mechanizmie podzielonej płatności (MPP) decyduje nabywca i jeżeli wyda dyspozycję w komunikacie „podzielona płatność", bank zgodnie z nią zrealizuje przelew. Sprzedający może jednak nie zechcieć zaakceptować tej formy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta