Łatwiej o monitoring w walce z przestępczością
Policja, Policja Bezpieczeństwa, Straż Graniczna i Urząd Celny nie będą musiały ubiegać się o zezwolenie na monitoring –wynika z projektu rządowego. Jest to jednak uwarunkowane: jeżeli korzyść z monitorowania będzie większa niż interes jednostki, by nie znajdować się w jego zasięgu. O tym mają zadecydować wewnętrznie same władze ścigające przestępstwo. Jeżeli tego nie uwzględnią, może się to skończyć sankcjami w formie wysokich grzywien.
Zapotrzebowanie na instalowanie kamer ciągle rośnie i ze względu na zagrożenie terrorystyczne, i ze względu na przestępczość w dzielnicach i na obszarach, na których większość mieszkańców stanowią migranci. Na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Morgan Johansson wymienia dzielnice, w których zainstalowano w czasie rządów Socjaldemokracji i Zielonych wiele nowych kamer. Należą do nich m.in. sztokholmskie; Rinkeby, Tensta i Husby, Rosengård w Malmö, Hammarkullen,Tynnered i Hjällbo w Göteborgu. I monitoring wciąż się zakłada na wielu innych tzw. zagrożonych obszarach. Jest on niezbędny z powodu rosnącego handlu narkotykami, jak również w ściganiu sprawców przestępstw.
Na konferencji prasowej autor rządowego raportu „Monitorowanie w walce z przestępczością – prostsza procedura" Johan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta