Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej o monitoring w walce z przestępczością

23 października 2018 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Policja, Policja Bezpieczeństwa, Straż Graniczna i Urząd Celny nie będą musiały ubiegać się o zezwolenie na monitoring –wynika z projektu rządowego. Jest to jednak uwarunkowane: jeżeli korzyść z monitorowania będzie większa niż interes jednostki, by nie znajdować się w jego zasięgu. O tym mają zadecydować wewnętrznie same władze ścigające przestępstwo. Jeżeli tego nie uwzględnią, może się to skończyć sankcjami w formie wysokich grzywien.

Zapotrzebowanie na instalowanie kamer ciągle rośnie i ze względu na zagrożenie terrorystyczne, i ze względu na przestępczość w dzielnicach i na obszarach, na których większość mieszkańców stanowią migranci. Na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Morgan Johansson wymienia dzielnice, w których zainstalowano w czasie rządów Socjaldemokracji i Zielonych wiele nowych kamer. Należą do nich m.in. sztokholmskie; Rinkeby, Tensta i Husby, Rosengård w Malmö, Hammarkullen,Tynnered i Hjällbo w Göteborgu. I monitoring wciąż się zakłada na wielu innych tzw. zagrożonych obszarach. Jest on niezbędny z powodu rosnącego handlu narkotykami, jak również w ściganiu sprawców przestępstw.

Na konferencji prasowej autor rządowego raportu „Monitorowanie w walce z przestępczością – prostsza procedura" Johan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11187

Wydanie: 11187

Spis treści
Zamów abonament