Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zalecałbym więcej wstrzemięźliwości

23 października 2018 | Prawo

Bez dogmatów | Trybunałowi Sprawiedliwości UE bardzo się spieszyło z postanowieniem o zabezpieczeniu Krzysztof Szczucki

W piątek wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie uwzględniające wszystkie wnioski Komisji Europejskiej do czasu wydania postanowienia kończącego postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych. Polska została zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

Treść postanowienia i jego uzasadnienie przedstawione w komunikacie prasowym TSUE mogą się wydawać zaskakujące. Powodem zaskoczenia nie jest zagadnienie zgodności tego orzeczenia z prawem Unii Europejskiej. Ten wątek wymaga odrębnej analizy. Postanowienie TSUE budzi wątpliwości ze względu na konsekwencje, które z niego wynikają. Warto na nie spojrzeć nie tylko z perspektywy politycznej, ale także podstawowych zasad rozumowania prawniczego opartego przecież na zasadach wnioskowania logicznego, a także zwyczajnie zasad zdrowego rozsądku.

Przede wszystkim Trybunałowi spieszyło się tak bardzo, że nie zdążył się zapoznać ze stanowiskiem Polski dotyczącym wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych. Sam Trybunał to przyznaje. Rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11187

Wydanie: 11187

Spis treści
Zamów abonament