Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zalecałbym więcej wstrzemięźliwości

23 października 2018 | Prawo

Bez dogmatów | Trybunałowi Sprawiedliwości UE bardzo się spieszyło z postanowieniem o zabezpieczeniu Krzysztof Szczucki

W piątek wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie uwzględniające wszystkie wnioski Komisji Europejskiej do czasu wydania postanowienia kończącego postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych. Polska została zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

Treść postanowienia i jego uzasadnienie przedstawione w komunikacie prasowym TSUE mogą się wydawać zaskakujące. Powodem zaskoczenia nie jest zagadnienie zgodności tego orzeczenia z prawem Unii Europejskiej. Ten wątek wymaga odrębnej analizy. Postanowienie TSUE budzi wątpliwości ze względu na konsekwencje, które z niego wynikają. Warto na nie spojrzeć nie tylko z perspektywy politycznej, ale także podstawowych zasad rozumowania prawniczego opartego przecież na zasadach wnioskowania logicznego, a także zwyczajnie zasad zdrowego rozsądku.

Przede wszystkim Trybunałowi spieszyło się tak bardzo, że nie zdążył się zapoznać ze stanowiskiem Polski dotyczącym wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych. Sam Trybunał to przyznaje. Rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11187

Wydanie: 11187

Spis treści
Zamów abonament