Zalecałbym więcej wstrzemięźliwości
Bez dogmatów | Trybunałowi Sprawiedliwości UE bardzo się spieszyło z postanowieniem o zabezpieczeniu Krzysztof Szczucki
W piątek wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie uwzględniające wszystkie wnioski Komisji Europejskiej do czasu wydania postanowienia kończącego postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych. Polska została zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.
Treść postanowienia i jego uzasadnienie przedstawione w komunikacie prasowym TSUE mogą się wydawać zaskakujące. Powodem zaskoczenia nie jest zagadnienie zgodności tego orzeczenia z prawem Unii Europejskiej. Ten wątek wymaga odrębnej analizy. Postanowienie TSUE budzi wątpliwości ze względu na konsekwencje, które z niego wynikają. Warto na nie spojrzeć nie tylko z perspektywy politycznej, ale także podstawowych zasad rozumowania prawniczego opartego przecież na zasadach wnioskowania logicznego, a także zwyczajnie zasad zdrowego rozsądku.
Przede wszystkim Trybunałowi spieszyło się tak bardzo, że nie zdążył się zapoznać ze stanowiskiem Polski dotyczącym wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych. Sam Trybunał to przyznaje. Rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta