Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Włochy nie chcą oszczędzać i idą na konfrontację z Brukselą

23 października 2018 | Świat | Jędrzej Bielecki

W liście do Komisji Europejskiej premier Giuseppe Conte odmówił zmiany budżetu na przyszły rok. We wtorek Unia zapewne odrzuci ustawę finansową.

Plan zakłada wzrost w 2019 r. deficytu budżetowego do 2,4 proc. PKB zamiast planowanych 1,8 proc. Różnica może wydawać się mała, ale oznacza, że Rzym nie podchodzi poważnie do ograniczenia gigantycznego długu kraju. Zobowiązania sięgają 2,5 bln euro, najwięcej w całej Unii. W stosunku do PKB (131 proc.) ustępują tylko Grecji. Dlatego Bruksela mówi o „wyjątkowym" odchyleniu w stosunku do pierwotnych założeń budżetowych.

W przesłanym w południe piśmie Conte tłumaczy jednak, że zmiany w budżecie są konieczne, aby nadać większą dynamikę włoskiej gospodarce. Do tej pory PKB nie wrócił do poziomu sprzed kryzysu 2008 r. Ale premier zapewnia, że jeśli spodziewany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11187

Wydanie: 11187

Spis treści
Zamów abonament