Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roszady personalne w samorządach

23 października 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Ustrój i kompetencje | Wójt musi pełnić swoją funkcję do chwili złożenia ślubowania przez nowego wójta. Także zastępca wójta wykonuje swoje obowiązki do czasu objęcia ich przez nowego zastępcę.

 

Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) kadencja wójta (burmistrza, prezydenta miasta) upływa z dniem upływu kadencji rady gminy (obecna kadencja rady gminy trwa jeszcze 4 lata od dnia wyboru i upłynie 16 listopada 2018 r. Od następnej kadencji, będzie trwać 5 lat licząc od dnia wyboru). W art. 29 ust. 1 u.s.g. zastrzeżono jednak, że po upływie kadencji wójta dotychczasowy wójt pełni nadal swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta; objęcie obowiązków przez nowego wójta następuje z chwilą złożenia przez niego ślubowania (art. 29a u.s.g.). Do czasu objęcia obowiązków przez nowego wójta dotychczasowy wójt realizuje wszystkie przysługujące mu kompetencje.

Przykład:

Załóżmy, że po upływie kadencji, ale przed złożeniem ślubowania przez nowego wójta, dotychczasowy wójt wyda decyzję administracyjną. Podjęte przez niego rozstrzygnięcie będzie ważne. Zgodnie z art. 39 ust. 1 u.s.g. zasadą jest, że decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej wydaje wójt, przy czym dotyczy to także wójta pełniącego swoją funkcję po upływie kadencji, zgodnie z art. 29 ust. 1 u.s.g. Zgodnie z 39 ust. 2 u.s.g. wójt może także upoważnić swoich zastępców lub innych pracowników urzędu gminy do wydawania decyzji w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11187

Wydanie: 11187

Spis treści
Zamów abonament