Sprzedaż makulatury przez szkołę nie podlega VAT
Zbiórka makulatury w szkołach, a następnie jej sprzedaż w punktach skupu mieści się w pojęciu zadań edukacyjnych gminy należących do jej zadań własnych, wykonywanych w reżimie publicznoprawnym.
Oznacza to, że z tytułu takich czynności gmina nie ma statusu podatnika VAT. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyroku z 10 października 2018 r., sygn. I SA/Lu 435/18.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że jest organem prowadzącym szkoły i inne placówki oświatowe prowadzące działalność w formie gminnych jednostek budżetowych. Na podstawie ustawy – Prawo oświatowe placówki te uczestniczą w akcjach zbiórki makulatury, na przykład w ramach organizowanych przez gminę konkursów. Makulatura gromadzona jest przez szkoły i placówki nieodpłatnie (rodzice dzieci nie otrzymują za przyniesioną makulaturę żadnego wynagrodzenia), a następnie dostarczana jest do punktu skupu, od którego placówka otrzymuje zapłatę uzależnioną od ilości dostarczonej makulatury oraz cennika stosowanego przez dany punkt skupu. Celem ww. działań nie jest osiąganie zysku rozumianego w kategoriach ekonomicznych, lecz ma na celu rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta