Polskie finanse publiczne z 21. wynikiem w UE
gospodarka Aż 13 krajów UE miało w 2017 r. nadwyżkę w finansach publicznych. Polska – deficyt. Był niższy niż w poprzednich latach, ale to nie jest dobry wynik na szczycie koniunktury – mówią ekonomiści.
Eurostat podał dane o stanie finansów publicznych krajów UE na koniec 2017 r. Aż 13 z nich miało nadwyżkę w finansach. Najwyższą Malta – 3,5 proc. PKB. Za nią były m.in. Cypr, Szwecja, Czechy, Luksemburg, Holandia, Bułgaria i Dania. Nadwyżka w finansach Niemiec sięgnęła 1 proc. PKB. Polska zajęła w tym rankingu dopiero 21. miejsce. Mieliśmy 1,4 proc. PKB deficytu. Nasz wynik był gorszy od średniej dla całej UE, która sięgnęła 1 proc. deficytu.
Większe dziury od naszej miało w swoich finansach jedynie siedem państw. Deficyt w finansach Portugalii sięgnął przy tym dopuszczalnej w UE granicy 3 proc. PKB. Hiszpania ten pułap nawet nieco przekroczyła – 3,1 proc. PKB.
Koniunktura maskuje
– W ostatnich latach deficyt finansów publicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta