Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są ekonomiczne skutki uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania

23 października 2018 | Dobra Administracja | Maciej J. Nowak

Finanse | Gdy plan doprowadzi do obniżenia wartości nieruchomości poprzez ograniczenie jej zagospodarowania, jej właściciel lub użytkownik wieczysty może żądać od gminy zapłaty odszkodowania lub wykupienia nieruchomości.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego wciąż są traktowane przez ustawodawcę jako podstawowy instrument kształtowania przestrzeni na szczeblu lokalnym. W praktyce bardzo często jednak ich rola jest ograniczana przez inne przepisy (np. specustawy), a ponadto samo uchwalenie planu nie jest równoznaczne z zachowaniem ładu przestrzennego. Tym niemniej, ważne jest, by organy gmin nie obawiały się uchwalania planów (również tych ograniczających możliwości zabudowy). A czynnikiem odstraszającym są niewątpliwie ekonomiczne skutki ich uchwalenia.

Na początku należy poczynić jedno zastrzeżenie. W związku z uchwaleniem tzw. specustawy mieszkaniowej, czyli ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, część inwestycji może być realizowana znacznie prościej, niż poprzez plany miejscowe. Plany te mogą być zmieniane, albo wręcz zastępowane specjalną uchwałą rady gminy. Powyższe nie zmienia jednak zasad związanych z finansowymi skutkami uchwalenia planów (choć może jeszcze bardziej proces uchwalania planów ograniczyć).

Obniżenie wartości nieruchomości

Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w sytuacji, kiedy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego doprowadzi do obniżenia wartości nieruchomości poprzez ograniczenie lub uniemożliwienie jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11187

Wydanie: 11187

Spis treści
Zamów abonament