Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wniesienie odwołania może pogorszyć sytuację strony

23 października 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Strona składająca odwołanie nie powinna obawiać się, że jej sytuacja prawna pogorszy się na skutek rozpoznania odwołania i wydania nowej decyzji w sprawie. Ograniczenie to nie ma jednak bezwzględnego charakteru.

Dwie strony postępowania administracyjnego, mające sporne interesy, odwołały się od decyzji organu I instancji. Czy w takiej sytuacji obie strony są chronione przez pogorszeniem ich sytuacji prawnej przez organ odwoławczy?

Nie.

W art. 139 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zastrzeżono, że organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 sierpnia 2018 r. (sygn. II OSK 25/18, LEX nr 2531488) przez orzeczenie na niekorzyść...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11187

Wydanie: 11187

Spis treści
Zamów abonament