Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji musi być niezbędny
W przypadkach określonych w przepisach, nieostatecznej decyzji można nadać rygor natychmiastowej wykonalności. Jest to jednak wyjątkowe rozwiązanie, w związku z czym przesłanek jego stosowania nie można interpretować rozszerzająco.
W decyzji niekorzystnej dla strony została zamieszczona klauzula natychmiastowej wykonalności. Strona odwołała się od tej decyzji. Czy może zwrócić się do organu odwoławczego o wstrzymanie wykonania decyzji, powołując się na nowe okoliczności, które powstały dopiero po jej wydaniu?
Tak. Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności (art. 130 § 3 pkt 1 k.p.a.). W art. 108 § 1 k.p.a. przyjęto, że taki rygor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta