Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Swój chłop

23 października 2018 | Sport | Stefan Szczepłek
Guy Roux
autor zdjęcia: Stephanie Grossetete
źródło: EAST NEWS
Guy Roux

Guy Roux skończył 80 lat. Dlaczego piszemy o urodzinach Francuza, którego przeciętny czytelnik „Rzeczpospolitej" nie zna? Bo warto poznać. Roux to jeden z ostatnich trenerów piłkarskich, kojarzących się z epoką romantyczną, w której piłkarze i trenerzy nie musieli całować na pokaz klubowych herbów, bo mieli je w sercu.

Roux był trenerem AJ Auxerre przez 44 lata. Kiedy przejmował drużynę w roku 1961, grała w trzeciej lidze, a on właśnie zakończył trwającą dziewięć lat karierę w tym klubie. Należał do kategorii lokalnych patriotów, co niezależnie od rozwiniętego genu domatora wynikało z faktu, że kluby spoza Auxerre nie ustawiały się po niego w kolejce. Był kapitanem drużyny, w ostatnim sezonie kariery grającym trenerem, a kiedy zawiesił buty na kołku, w naturalny sposób przeszedł na pozycję pierwszego trenera.

Dwa lata później prezesem AJ Auxerre został Jean-Claude Hamel i pozostał na stanowisku aż do roku 2009, czyli trwał przez 46 lat. Wspólnie z Roux...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11187

Wydanie: 11187

Spis treści
Zamów abonament