Diagnoza przede wszystkim
terapie | Polska medycyna odnosi sukcesy w leczeniu rzadkich guzów neuroendokrynnych (NET). artykuł powstał we współpracy z firmą ipsen polska
NET to skrót określający grupę rzadkich, często wolno rosnących nowotworów, które rozwijają się z komórek endokrynnych rozproszonych w całym organizmie. Najczęściej, bo aż w 70 proc., lokują się w obrębie układu pokarmowego – w żołądku, trzustce i jelitach. Pojawiają się również w płucach i innych częściach ciała.
Rozproszony układ hormonalny składa się z komórek neuroendokrynnych, znajdujących się w drogach oddechowych i przewodzie pokarmowym, w gruczołach dokrewnych, takich jak nadnercza, trzustka, tarczyca i przysadka. Komórki te znajdują się również w jajnikach, jądrach i gruczole piersiowym.
Wskutek pojawienia się mutacji te wyspecjalizowane komórki zaczynają się dzielić w sposób niekontrolowany, chaotyczny, szybki, co powoduje dalsze nagromadzenie mutacji. Systemy korygujące błędy w komórkach nie nadążają za tempem podziałów. Ich budowa staje się coraz bardziej uproszczona i tracą kontakt z otaczającymi je prawidłowymi tkankami. Guz się powiększa, a narastające masy nowotworowe mogą powodować na przykład zamknięcie światła jelita i naciekać na otaczające tkanki. Luźny kontakt pomiędzy komórkami sprzyja ich odrywaniu się i tworzeniu się przerzutów do m.in. wątroby, kości i węzłów chłonnych.
Guzy neuroendokrynne rozwijają się stosunkowo wolno i jak twierdzi endokrynolog, prof. Marek Ruchała ze Szpitala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta