Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowo wybrani samorządowcy muszą pochwalić się swoim majątkiem

20 listopada 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Wójtowi i radnym, którzy nie złożyli oświadczenia majątkowego w ciągu 30 dni od ślubowania., wyznacza się dodatkowy termin 14 dni. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie powoduje wygaśnięcie mandatu.

Osoby składające w gminie oświadczenia majątkowe zostały wymienione w art. 24h ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Są to:

- radny, wójt (burmistrz, prezydent miasta), zastępca wójta, sekretarz, skarbnik,

- kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną, a także

- osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta.

Majątek odrębny i wspólny

Oświadczenie majątkowe dotyczy ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. To, które składniki należą do majątku osobistego każdego z małżonków, a które są objęte małżeńską wspólnością majątkową, ustala się zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej k.r.o.). W myśl art. 31 k.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą m.in. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, a do majątku osobistego np. przedmioty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11210

Wydanie: 11210

Spis treści
Zamów abonament