Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ nie może domniemywać swoich kompetencji

20 listopada 2018 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Prezydent miasta nie może sam decydować o sposobie przeznaczania środków uzyskanych z budżetu państwa tytułem zwrotu poniesionych wydatków na zadania zlecone.

-Nasze miasto otrzymało z budżetu państwa zwrot – w formie dotacji – poniesionych wydatków na zadania zlecone. Czy prezydent miasta może, zgodnie z ustawą samorządową, określić zarządzeniem zmiany w budżecie i samodzielnie określić przeznaczenie tych środków?

Nie.

Wynika to z następujących okoliczności. Przede wszystkim przypomnieć należy jakie spektrum zadań pozostaje w gestii organu wykonawczego w gminie. W tym zakresie ustawodawca w art. 30 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym postanowił m.in., że do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym oraz wykonywanie budżetu. Z kolei, jak wynika z art. 60 ust. 1 tej ustawy, za prawidłową gospodarkę finansową gminy odpowiada wójt, zaś w ust. 2 pkt 4 postanowiono, że wójtowi przysługuje wyłączne prawo zgłaszania propozycji zmian w budżecie gminy.

Przepisy powyższe określają więc stosunkowo szeroko kompetencje organu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11210

Wydanie: 11210

Spis treści
Zamów abonament