Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekompensata za przewóz bez VAT

20 listopada 2018 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Otrzymując od gminy rekompensatę spółka uzyskuje środki na pokrycie kosztów związanych wykonywaniem usług przewozowych.

Rekompensata otrzymywana od gminy tytułem świadczenia publicznych usług przewozowych w autobusach komunikacji miejskiej ma na celu pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tych usług, a jej zadaniem jest wyrównanie strat poniesionych przez spółkę komunalną z tego tytułu. Nie stanowi ona zatem dopłaty do ceny usług świadczonych przez spółkę i jako taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 listopada 2018 r., sygn. I FSK 1692/16.

Wniosek o interpretację

Spółka wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku VAT. We wniosku wskazała, że została utworzona na podstawie uchwały rady gminy, a gmina jest właścicielem 100 proc. jej udziałów. Spółka świadczy publiczne usługi przewozowe w zakresie transportu pasażerów autobusami komunikacji miejskiej, który to obowiązek nałożono na nią w trybie władczym, na podstawie ww. uchwały rady gminy. W oparciu o podpisaną z gminą umowę wykonawczą spółka realizuje zadanie własne gminy w zakresie świadczenia publicznych usług przewozowych w autobusowej komunikacji miejskiej.

Spółka uprawniona jest do uzyskiwania przychodów ze sprzedaży biletów oraz opłat dodatkowych, nie ma jednak wpływu na ustalenie ceny świadczonych usług, jak również na wysokość zwolnień za odpłatności za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11210

Wydanie: 11210

Spis treści
Zamów abonament