Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wójt nie zrezygnuje z posiadania zastępcy

20 listopada 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Maksymalna liczba zastępców wójta zależy od liczby mieszkańców gminy. Niepowołanie żadnego zastępcy mogłoby jednak doprowadzić nawet do odwołania wójta.

-W gminie, z uwagi na liczbę mieszkańców, jest tylko jeden zastępca wójta. Wójt wybrany w ostatnich wyborach chce odwołać zastępcę powołanego przez wcześniejszego wójta i nie powoływać nikogo na to stanowisko. Czy ma prawo przyjąć, że nie potrzebuje zastępcy?

Nie.

Zgodnie z art. 26a ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) wójt (burmistrz, prezydent miasta), w drodze zarządzenia, powołuje i odwołuje swego zastępcę lub zastępców oraz określa ich liczbę. Liczba zastępców zależy od liczby mieszkańców gminy i nie może być większa niż: jeden – w gminach do 20.000 mieszkańców, dwóch – w gminach do 100.000 mieszkańców, trzech – w gminach do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11210

Wydanie: 11210

Spis treści
Zamów abonament