Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy reakcje na aferę

20 listopada 2018 | Opinie | Witold M. Orłowski

Ugasić kryzys, naprawić system. Ale też sprawdzić, czy nie powstał polityczno-biznesowy układ – o tym, co robić po skandalu w Komisji Nadzoru Finansowego, pisze ekonomista.

Potężne zamieszanie, jakie powstało wokół polskiego systemu nadzoru nad rynkiem finansowym, może potencjalnie prowadzić do poważnego kryzysu. W interesie nas wszystkich jest, by do takiego kryzysu nie doszło, a obowiązkiem instytucji i osób ponoszących odpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowe kraju jest to, by sprawę jak najszybciej i w pełni wyjaśnić.

Gwoli ścisłości: „wyjaśnić" to nie znaczy „zamieść pod dywan" albo omijać z daleka, czekając, że sprawy same się rozwiążą, a nastroje uspokoją. Bo po pierwsze, wcale nie muszą się same rozwiązać. Po drugie, ujawnione nieprawidłowości trzeba w pilny sposób naprawić. No i po trzecie, trzeba w sposób wiarygodny zapewnić, że Polacy mogą spać spokojnie i nie muszą się niepokoić o swoje oszczędności.

Klienci mogą się bać

Dla przypomnienia, rolą nadzoru finansowego jest zapewnienie stabilności, przejrzystości i bezpieczeństwa działania rynku finansowego. Innymi słowy, zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku, a przede wszystkim milionów Polaków, którzy lokują swoje oszczędności na tym rynku – w większości w bankach. Komisja Nadzoru Finansowego oraz inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11210

Wydanie: 11210

Spis treści
Zamów abonament