Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminy uchwalają standardy, a deweloperom przybywa problemów

20 listopada 2018 | Dobra Administracja

Lokalne standardy urbanizacji obowiązują już w kilku największych miastach Polski. I są one bardziej rygorystyczne niż wymogi zawarte w ustawie.

Przygotowując się do inwestycji w trybie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (tzw. lex deweloper) trzeba mieć na uwadze nie tylko treść wymogów określonych bezpośrednio w ustawie. Istotna może być także treść uchwały w przedmiocie tzw. lokalnych standardów urbanistycznych. Do podjęcia uchwały uprawnione są rady gminy na podstawie wspomnianej ustawy.

Gminy uchwalają

Jak na razie wydaje się, że gminy chętnie korzystają z możliwości przyjęcia własnych lokalnych standardów urbanistycznych. Skąd wiadomo, że na terenie danej gminy obowiązuje taka uchwała? Podjęte przez gminy uchwały są publikowane w wojewódzkich dziennikach urzędowych, które są dostępne online. Uchwały wchodzą w życie w terminie 14 dni od dnia ich publikacji.

Do tej pory zostały opublikowane uchwały ponad dziesięciu samorządów, przy czym podjętych uchwał, które nie zostały jeszcze opublikowane może być więcej. Lokalne standardy urbanizacji obowiązują już m.in. w Warszawie, Poznaniu, Opolu i Gdyni. Treść tych uchwał co do zasady zawiera bardziej rygorystyczne wymogi do spełnienia przez dewelopera w porównaniu do wymogów zawartych w ustawie.

Zakres uprawnień do zmiany standardów

Ustawa w art. 19 ust. 1 upoważnia rady gmin do przyjęcia w formie uchwał tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11210

Wydanie: 11210

Spis treści
Zamów abonament