Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pionierzy biotechnologii

20 listopada 2018 | Nauka | Malwina Użarowska

Piotr Dębski: obecnie pracujemy nad terapią, która ma szanse być skuteczna w chorobie Alzheimera.

 

Naukowcy z jednej z najstarszych firm biotechnologicznych opracowali dotąd wiele przełomowych terapii, stosowanych między innymi w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, stwardnienia rozsianego oraz rdzeniowego zaniku mięśni. Teraz stawiają sobie kolejne wyzwania – w tym stworzenie leku na chorobę Alzheimera.

Firma Biogen powstała w 1978 r. z inicjatywy grupy wybitnych naukowców o otwartych umysłach, którzy nie bali się postawić na rozwój nowej, przełomowej dziedziny nauki. Wśród założycieli znalazło się m.in. dwóch przyszłych noblistów – dr Walter Gilbert, który w 1980 r. otrzymał nagrodę w dziedzinie chemii, a także dr Phillip Sharp, uhonorowany 13 lat później Noblem z medycyny. Obecnie Biogen jest jedną z najstarszych pionierskich i niezależnych firm biotechnologicznych na świecie. Funkcjonuje na rynku nieprzerwanie od 40 lat, stale odnosząc sukcesy, podczas gdy wiele podobnych inicjatyw nie przetrwało próby czasu.

– Cenimy ludzi, którzy mają w sobie to coś, co motywuje ich do dalszych odkryć i nieustannego rzucania wyzwania tym chorobom, na które do tej pory nie wynaleziono leku – mówi prezes Biogen Polska, Piotr Dębski.

Prace naukowe założycieli stanowiły bazę do pierwszych odkryć, takich jak interferon alfa-2b stosowany w zapaleniu wątroby typu C.

– Początkowo myślano, że będzie to lek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11210

Wydanie: 11210

Spis treści
Zamów abonament